brand: "aims power"
price: "€ 213.73"
in_stock: true
reviews_count: 11
store_origin: BE
region: Belgium
---
# 6ft Cable 60W Power Weather Resistant PV60CASE 60-Watts Portable Foldable Solar Panel with Built in Carrying Case Monocrystalline, Weather Resistant, Reverse Current Protection, 6ft Built-in Solar Charge Controller Cable
**Brand:** aims power
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🌍 Go Green, Stay Charged!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- aims power enthusiasts
## Why This Product
- Trusted aims power brand quality
## Key Features
- • **Built to Last:** Weather-resistant design ensures durability in outdoor conditions.
- • **Harness the Sun:** Efficient 60W monocrystalline solar cells for maximum energy output.
- • **Smart Protection:** Reverse current protection keeps your devices safe.
- • **Portable Powerhouse:** Lightweight and foldable for effortless transport and storage.
- • **Worry-Free Warranty:** 5-year warranty and 10-year 80% output guarantee for peace of mind.
## Overview
## Description
AIMS 60 Watt foldable and portable solar panel, made with high quality monocrystalline solar cells and a water resistant rugged case. This portable solar panel quickly folds and unfolds into a compact carrying case for easy set-up and storage. One the front of the carrying case there is a zipper pocket to store a small charge controller. The foldable panel also includes a built in 6 foot wire allowing for quick connection to various size charge controllers. The carrying case is water resistant includes a comfortable rubber handle and secures using side release plastic buckles. Weighing less than 3 pounds this portable solar panel is a must for every remote application needing power. FEATURES: Constructed with high quality material and advanced monocrystalline solar cells. Built in solar charge controller cable 6ft. Weather resistant. Appropriate for outdoor use. SPECIFICATIONS: High performance: light transmittance up to 93%. Cell Efficiency: 22. 3% (one of the highest). Module Efficiency: 19. 2% (one of the highest). Maximum Power: 60W. Tolerance Wattage (e. g. +/- 5%): +/- 5%. Maximum System Voltage: 600V DC. Open-Circuit Voltage (Voc): 23. 7 V. Short-Circuit Current (Isc): 3. 6 A. Power Tolerance: 0=+3W. Max Fuse Rating: 10 A. Fire Safety: Class A. Temp Range: -40F to 185F. Charge controller PV Wire: 10 AWG with spade connect easily connects to various charge controllers each wire is 76 inches long. Certifications: CE, ETL, TUV and RoHS.
## Features
- Portable and easily adjusts to the optimum sunlight angle
- Weather resistant. Appropriate for outdoor use.
- Lightweight and super thin allowing for easy storage and set up
- 5 year warranty, 10 year 80% output
## Product Details
- **Material:** Monocrystalline Silicon
- **Item Weight:** 2.9 Pounds
- **Efficiency:** High Efficiency
- **Included Components:** 1 solar panel
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    It works well.
*by A***R on Reviewed in the United States on May 15, 2019*
My solar panels arrived a few weeks ago. I attached it to a Victron SmartSolar MPPT 75/10 Solar Charge Controller and tested recently on a mostly overcast day. I had seen a few visible blemishes on the cells and I was concerned that it might have degraded performance.In bright but overcast conditions the panel was producing 30 to 80 watts. On the few occasions when I had bright direct sun (midday in May in Louisiana) the panel would sustain 125 to 130 watt production. I am very satisfied with the power production.We had a few showers and I left the panel out. The case did not wick water and dried quickly.The panel is very light and portable. My purpose for this unit is for power while primitive camping while kayaking (to run CPAP, two tablets, and two phones). The panels will easily slide under the seat on the kayak.The only (slightly) negative comment is that the wire is stated as 10 AWG but it appears much smaller. I didn't measure the wire diameter (I should have before soldering it to a longer wire and covering with heat shrink) but I would guess that it was probably 14 - 16 AWG. I am not at all concerned about it as it produced more than the rated power over that cable.
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Small, lightweight, powerful
*by T***H on Reviewed in the United States on May 8, 2018*
Very simple box, very simple packaging, no instructions, which is OK because I'm familiar with solar. Cloth foldable with five panels. Seems well made. Solar cells are covered with heavy duty plastic, which makes the unit very light and easy to carry (5.7 lbs), but I'll guess the plastic is subject to being easily scratched, so handle with care. Unfolded size: 20.6 x 56 x 0.25. Folded size: 20.6 x 11 x 1.2. There is carrying handle and a zipper pocket to hold the attached cable and a solar controller (buy the controller separately). Cable wire colors: Blue is negative and BROWN is POSITIVE. Under full sun with no load, it gave 27V (specs say 22V max). I plan to use this120W solar panel to charge an auxiliary battery to run a