title: "XP POWER, EML30US36-E, AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Encapsulated, 1 Output, 30 W, 36 V, 830 mA"
brand: "xp power"
price: "€ 119.95"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.be/products/67972516-xp-power-eml30us36-e-ac-dc-pcb-mount-power-supply
store_origin: BE
region: Belgium
---
# XP POWER, EML30US36-E, AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Encapsulated, 1 Output, 30 W, 36 V, 830 mA
**Brand:** xp power
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** XP POWER, EML30US36-E, AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Encapsulated, 1 Output, 30 W, 36 V, 830 mA by xp power
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- xp power enthusiasts
## Why This Product
- Trusted xp power brand quality
## Description
POWER SUPPLY, AC-DC, 36V, 0.83A; No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:30W; Output Voltage - Output 1:36V; Output Current - Output 1:830mA; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:-; Width:38.1mm ;RoHS Compliant: Yes
## Features
- AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Encapsulated, 1 Output, 30 W, 36 V, 830 mA