title: "Precision PLS24PRO Concealed Magnetic Catch,24mm"
brand: "precision"
price: "€ 36.89"
in_stock: true
reviews_count: 13
url: https://www.desertcart.be/products/52576118-precision-pls24pro-concealed-magnetic-catch-24mm
store_origin: BE
region: Belgium
---
**Brand:** precision
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🧲 Lock in style and silence—because your doors deserve the best!
## Quick Answers
- **What is this?** Precision PLS24PRO Concealed Magnetic Catch,24mm by precision
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- precision enthusiasts
## Why This Product
- Trusted precision brand quality
## Description
The Precision Magnetic Catch is an innovative and versatile product that is quick and easy to install. It can be used on any full-size door in the same way as a latch or roller/ball catch.Strong neodymium magnets and stainless-steel components are used for the PLS24PRO and will not touch after installation. This means the product comes with a lifetime guarantee as the catches will never wear out. As the magnets are completely concealed and never touch, they produce no sound when closing the door. Small rubber stoppers are included to help cushion the door against the frame. The PLS24PRO is great for use on full size doors, bi-folding and sliding doors and can be used on the slave leaf on double doors. It can also be used to assist door latching problems (e.g. doors with weak door closers, doors with electric strikes, weak roller mortice locks etc). Quick and easy to install, the magnetic catch requires no chiselling. Power adjustment packers can be used to increase magnetic holding strength. These are included in the pack and come in 4 sizes (0.5mm, 1mm, 2mm & 3mm). The self-adhesive, brushed stainless steel cover plates conceal the magnets and screw head for a more attractive finish. It also serves to protect the magnets from corrosion. The PLS24PRO has an approximate maximum pulling force of 3kg.
## Features
- NO LATCH NOISE - when opening and shutting door (unlike a roller/ball catch)
- COMPLETELY CONCEALED - when door is closed
- QUICK AND EASY TO INSTALL - no chiselling required
- KEEPS PROBLEM DOORS SHUT - e.g with weak door closers, eletric strikes etc.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Manufacturer | Precision |
| Part Number | PLS24PRO |
| Product Dimensions | 2.4 x 2.4 x 0.5 cm; 80 g |
| Item model number | PLS24PRO |
| Size | 24mm |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Item Package Quantity | 1 |
| Batteries included? | No |
| Batteries Required? | No |
| Item Weight | 80 g |
## Product Details
- **Shape:** Round
- **Pull force:** 3 Kilograms
- **Manufacturer:** Precision
## Images
## Available Options
This product comes in different **Size** options.
## Questions & Answers
**Q: How strong are these magnets? Would a cat be able to push the door open with these in place?**
**Q: Suitable for a fire door?**
A: I would imagine it would.. very strong magnet.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Easy to install and perfect for our cupboard
*by B***Y on Reviewed in the United Kingdom on 27 August 2024*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ 5.0 out of 5 stars
    Very easy to install
*by K***R on Reviewed in the United Kingdom on 9 July 2024*
### ⭐⭐⭐⭐ 4.0 out of 5 stars
    God damned good idea
*by P***. on Reviewed in the United Kingdom on 14 February 2024*
## Frequently Bought Together
- Precision PLS24PRO Concealed Magnetic Catch,24mm
- Sourcingmap Forstner Drill Bits 24mm, Tungsten Carbide Wood Hole Saw Auger Opener, Woodworking Hinge Hole Drilling Boring Bit Cutter (Blue, Gray)