title: "Greenworks G40CS30K2"
brand: "greenworks"
price: "€ 512.47"
in_stock: true
url: https://www.desertcart.be/products/51323227-greenworks-g40cs30k2
store_origin: BE
region: Belgium
---
# Greenworks G40CS30K2
**Brand:** greenworks
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Greenworks G40CS30K2 by greenworks
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- greenworks enthusiasts
## Why This Product
- Trusted greenworks brand quality
## Description
The Greenworks G40CS30K2 40V 30cm (12") Chainsaw's high performance 40v Lithium-Ion battery gives you fade free power with no memory loss after charging. It's durable 30cm (12") steel bar & chain with tool-less chain tensioning provides simple use & excessive cutting performance. The 10mm chain pitch applies the correct amount of power to cut with minimal kickback, making this a comfortable chainsaw to use. With the addition of an automatic oiler to ensure the bar & chain remain durable for optimum performance. Oil levels can be closely monitored thanks to it's clear view tank.
## Features
- 30cm (12") steel bar &amp; chain