brand: "vsdisplay"
price: "€ 228.38"
---
# 5.5" Display Size HDMI to MIPI Controller 1440x2560 Resolution VSDISPLAY for 3D Printer Replacement Display,5.5 Inch LS055R1SX04 1440X2560 2K IPS LCD Screen with to Mipi LCD Controller Board
**Brand:** vsdisplay
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔧 Upgrade Your Vision with VSDISPLAY!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- vsdisplay enthusiasts
## Why This Product
- Trusted vsdisplay brand quality
## Key Features
- • **Complete Package:** Includes everything you need for a seamless setup.
- • **Reliable Performance:** Tested for quality assurance before shipment.
- • **Crystal Clear Display:** Experience vibrant colors and sharp details.
- • **Universal Compatibility:** Perfect for 3D printers and PCs alike.
- • **Elevate Your 3D Printing Game:** Transform your 3D printer with stunning visuals!
## Overview
## Description
## Features
- Feature:HD-MI board work for 50Pin Mipi LCD screen,HD-MI audio input
- Packing list:1×HD-MI To Mipi LCD Controller Board VS-HD-MI TMIPI-V1;1× 5.5inch LS055R1SX04 1440x2560 LCD Screen;1× Signal Cable;1×Converter Board
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Package Dimensions | 20.9 x 16 x 4.7 cm; 181 g |
| Item model number | 5.5" 1440X2560 LCD+controller |
| Manufacturer | VSDISPLAY |
| Color | LS055R1SX04 with VS-HDMITMIPI-V1 LCD Borad |
| Standing screen display size | 5.5 Inches |
| Are Batteries Included | No |
| Item Weight | 181 g |
## Product Details
- **Image Contrast Ratio:** 1300:1
- **Resolution:** 1440x2560
- **Screen Size:** 5.5 Inches
- **Screen Surface Description:** Matte
## Images
## Available Options
This product comes in different **Color** options.
## Frequently Bought Together
- VSDISPLAY Power Adapter, AC 100-240V Input to 12V DC 2A Output, Power Supply, US Plug, with Plug 5.5x2.1 mm / 3.5x1.35 mm Fit SC24W-1202000U jhd-ap024u-120200ba-a, Fit for VSDISPLAY Controller Board