The Evolution Power Tools R255SMS-DB+ is a robust 255mm double bevel sliding mitre saw designed for professionals who demand versatility and precision. Equipped with a powerful 2000W motor and premium tungsten carbide tipped blades, it cuts through wood, metal, plastic, and more with ease. Its 300mm x 80mm cutting capacity, laser guidance, and dual bevel/mitre angles ensure accurate, clean cuts every time. The included pro pack accessories, ergonomic design, and dust collection system make it the ultimate tool for on-site efficiency and clean operation.
| ASIN | B07XH7MYH3 |
| ASIN | B07XH7MYH3 |
| Best Sellers Rank | #76,698 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #200 in Power Saws |
| Blade Length | 255 Millimeters |
| Blade Material | TCT |
| Blade Shape | Rectangular |
| Brand Name | Evolution Power Tools |
| Color | Orange |
| Current Rating | 8.69 Amps |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (435) |
| Cutting Angle | 50 Degrees |
| Date First Available | 24 March 2020 |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Handle Material | Plastic |
| Included Components | 255mm (10 In.) 28 Tooth Multi-Material Cutting Blade, 6mm & 4mm Dual-Ended Hex Key, Cable Clip, Carriage Slides, Cutting Head, Dust Collection Bag, Dust Port Adaptor, Guide/Clamp, Instruction Manual, Laser Lens Cap, M6 x 16mm Socket Headed, Machine Table Extensions x2, Mains Cable, Mitre Locking Knob, Quick Release Hold Down Clamp, R255SMS-DB+, Rotary Table And Neck, Screws x4 M5 x 12mm, Self Tapp… |
| Item Dimensions L x W x H | 54.5L x 38.5W x 57H centimeters |