title: "CT Sounds CT-2000.1D Compact Class D Car Audio Monoblock Amplifier, 2000 Watts RMS"
brand: "ct sounds"
price: "€ 560.07"
in_stock: true
reviews_count: 12
category: "Ct Sounds"
url: https://www.desertcart.be/products/249299925-ct-sounds-ct-2000-1d-compact-class-d-car-audio
store_origin: BE
region: Belgium
---
# 2000W RMS max power Compact 19x5.6x2.2 in chassis Advanced heat dissipation tech CT Sounds CT-2000.1D Compact Class D Car Audio Monoblock Amplifier, 2000 Watts RMS
**Brand:** ct sounds
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎵 Compact Powerhouse: Feel the Bass, Not the Bulk!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- ct sounds enthusiasts
## Why This Product
- Trusted ct sounds brand quality
## Key Features
- • **Unleash Massive Bass Power:** Delivers thunderous 2000W RMS at 1-ohm for earth-shaking subwoofer impact.
## Overview
## Description
Review: Absolutely banging - Hi quality amp I started with it powering a JL audio 10w3 then upgraded to 2 JL Audio 12W7's at 1 ohm it bangs all day never gets hot but you absolutely need to run at least 2 gage (or larger) wires from the battery and not that copper clad aluminum junk if you install it right this amp will be great only slightly complaint is that the base knob kinda feels cheap and the light on it is way to dam bright it will light up the whole car if mounted on the dash so point it to the floor and your ally good I sharpied over mine still shows through but is much dimmer
## Features
- Car audio amplifier with 2000 watts RMS power at 1-ohm load (14.4v); 1200 watts RMS at 2-ohm load (14.4v); 650 watts RMS at 4-ohm load (14.4v); Frequency response: 0 to 320 Hz (Bass Knob Included)
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08CVT1F93 |
| Best Sellers Rank | #14,845 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #22 in Car Mono Amplifiers |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars 499 Reviews |
| Item Length | 19 Inches |
| Item Width | 5.63 Inches |
| Manufacturer | CT Sounds |
| Mfr Part Number | 1 |
| Model Number | CT-2000.1D |
| Unit Count | 1 Count |
## Product Details
- **Item dimensions L x W x H:** 19 x 5.63 x 2.19 inches
- **Manufacturer:** CT Sounds
- **Maximum Supply Voltage:** 16 Volts (DC)
- **Minimum Supply Voltage:** 9.2 Volts
- **Voltage:** 14.4 Volts
## Images
## Questions & Answers
A: If it’s 2ohm dual voice coil subwoofers use kickers diagram for wiring the subwoofers to one ohm. The voice coils need to fire in the same direction or you could fry your woofers. Find out what ohm your subwoofers are then find a wiring diagram from kicker to wire them correctly to the amplifier. I use one channel on the amplifier to push both subwoofers
**Q: Will this push 2 audio pipe bd3 12"**
A: Yes, I have two tens and its about ready to shred them! I'm at 1 ohm with doubled up 4 gauge power and ground, 8 gauge speaker wire, xtreme 2100 battery and I'm pulling 308 amps. Barely gets hot.
**Q: What would be the best 15inch woofer to pair with this amp**
A: depends on the rms
**Q: Will this amp work for 4 subs  at 1ohm Audiopipe bdc2 12s**
A: Yes will work just fine as long you have good power running to it
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Great value for the price
*by K***R on April 28, 2025*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Absolutely banging
*by E***R on April 21, 2024*
Hi quality amp I started with it powering a JL audio 10w3 then upgraded to 2 JL Audio 12W7's at 1 ohm it bangs all day never gets hot but you absolutely need to run at least 2 gage (or larger) wires from the battery and not that copper clad aluminum junk if you install it right this amp will be great only slightly complaint is that the base knob kinda feels cheap and the light on it is way to dam bright it will light up the whole car if mounted on the dash so point it to the floor and your ally good I sharpied over mine still shows through but is much dimmer