title: "KYORITSU AC current measurement clamp meter MODEL2608A"
brand: "共立電気計器"
price: "€ 9.53"
in_stock: false
reviews_count: 3
store_origin: BE
region: Belgium
---
# KYORITSU AC current measurement clamp meter MODEL2608A
**Brand:** 共立電気計器
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** KYORITSU AC current measurement clamp meter MODEL2608A by 共立電気計器
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- 共立電気計器 enthusiasts
## Why This Product
- Trusted 共立電気計器 brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| Product Dimensions | 8.39 x 3.86 x 2.32 inches |
| Item Weight | 9.7 ounces |
| Manufacturer | Kyoritsu electric meter |
| ASIN | B001D7J3UW |
| Item model number | 2608A |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | March 13, 2015 |
## Product Details
- **Power Source:** Battery Powered
- **Item Weight:** 0.28 Kilograms
- **Item dimensions L x W x H:** 8.39 x 3.86 x 2.32 inches
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    アナログメーターが見やすい！
*by ポ***君 on Reviewed in Japan on November 24, 2020*
コンパクトでケースも付属しています、メーターの指針がみやすく、検電コードも太目でしっかりしています、乾電池や自動車のバッテリーチェックには不向きですが、家庭の100Vの交流電源のチェックや200Vの電気工事等には安心して使用できると思います。